DMC DeLorean to samochód sportowy z silnikiem zamontowanym z tyłu, produkowany i sprzedawany przez DeLorean Motor Company Johna DeLoreana na rynku amerykańskim w latach 1981-1983. Jest to jedyny samochód wprowadzony na rynek przez tę firmę. Czasami samochód ten jest określany jako DMC-12, jednak nazwa ta nigdy nie była używana w materiałach sprzedażowych.
Samochód został zaprojektowany przez Giorgetto Giugiaro i charakteryzował się skrzydłowymi drzwiami podnoszonymi do góry oraz nielakierowanym nadwoziem z polerowanej stali nierdzewnej. Chociaż jego wygląd jest imponujący, samochód był krytykowany za brak mocy i sportowych osiągów, co nie współgrało z wysoką ceną samochodu. Pomimo krótkiego okresu produkcji, DeLorean stał się szeroko znany po tym, jak został wykorzystany jako maszyna do przemieszczania się w czasie w serii filmów „Powrót do przyszłości”.

Pierwszy samochód zjechał z linii produkcyjnej w dniu 21 stycznia 1981 roku, a jego kolejne wersje były udoskonalane poprzez liczne małe zmiany pod maską, w kołach i wnętrzu. Produkcja zakończyła się w grudniu 1982 roku, krótko po tym, jak DeLorean Motor Company ogłosiła bankructwo. Zostało wyprodukowanych łącznie 8975 egzemplarzy modelu DMC-12.
Pomimo tego, że samochód cieszył się złą opinią dotyczącą jakości wykonania i niezadowalającego prowadzenia, DeLorean wciąż posiada duże grono zwolenników, co jest w większości wynikiem popularności filmu „Powrót do przyszłości”. W 2015 roku szacowano, że w posiadaniu indywidualnych właścicieli pozostawało około 6500 DeLoreanów.
Podstawowe dane techniczne
Wymiary
- Długość (mm) – 4267
- Szerokość (mm) – 1988
- Wysokość (mm) – 1140
- Rozstaw osi (mm) – 2413
- Masa własna (kg) – 1233
Silnik
- 2.8 V6 / 2849 ccm
- Moc maksymalna (KM/kW) – 132 / 97 (5500 Obr./min.)
- Maksymalny moment obrotowy (Nm) – 207 (2750 Obr./min.)
Osiągi
- Przyspieszenie 0 -> 100 km/h (s) – 8.5
- Prędkość maksymalna (km/h) – 205
Wartość
Ok. 250 000 zł
Zobacz także
Lancia Delta
DMC DeLorean – „Powrót do przyszłości”
Audi Quattro Rallye (A1)
Porsche Studie „Boxster” Concept Car
Volkswagen T1 Kastenwagen

Samochód można było zobaczyć na wystawie odbywającej się po raz drugi w Warszawie „Ikony Motoryzacji”, na PGE Stadionie Narodowym. Od 6 stycznia do 19 marca 2023 można podziwiać perełki motoryzacji, które są ważne w rozwoju motoryzacji, w większości rzadko widywane i trudno dostępne. Kolekcja ta jest warta przeszło 70 milionów złotych i zawiera takie modele jak Ferrari, Lamborghini, Porsche, Maserati, Bentley, jak również Aston Martin. Największymi gwiazdami wystawy są między innymi McLaren P1, Ferrari SF90, Ford GT. W sumie wystawa liczy 70 samochodów i 15 motocykli. To wydarzenie jest nie tylko dla miłośników motoryzacji, ale dla każdego, kto ceni sobie piękno i technologię.