Jaguar E-Type – „Mały Pływak”

Rating: 7 out of 10.

„Mały pływak” (fr. Le petit baigneur) to francusko-włoska komedia filmowa z 1968 roku, w reżyserii Roberta Dhéry’ego. W filmie wystąpił sam reżyser w roli André Castagniera. Fabuła opowiada o Louis-Philippe Fourchaume, właścicielu stoczni, który zwalnia swojego pracownika, projektanta André Castagniera, za nieudany projekt prototypowego jachtu. Jednak kiedy łódź o nazwie „Mały pływak” wygrywa międzynarodowy konkurs we Włoszech, właściciel stoczni nie cofnie się przed niczym, by odzyskać swojego genialnego wynalazcę, a jednocześnie zyski z produkcji jachtu. Tymczasem André mieszka z rodziną prawdziwych ekscentryków.

W filmie „Mały pływak” pojawiło się kilka ciekawych samochodów, w tym kultowy Jaguar E-Type. Ta ikona motoryzacji z lat 60. była jednym z elementów dodających uroku produkcji, szczególnie, że samochód wykorzystano w jednej ze scen, która na długo po obejrzeniu filmu pozostawała w pamięci widzów.

Fragment komedii „Mały pływak” („Le petit baigneur”) z 1968 roku z Louis de Funèsem w roli głównej

Jaguar E-Type, zaprezentowany po raz pierwszy w 1961 roku, to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej kultowych samochodów w historii motoryzacji. Linie E-Type’a były absolutnie rewolucyjne w swojej epoce. Z długą maską, opływową sylwetką i charakterystycznymi przednimi reflektorami, samochód ten emanował dynamizmem i ekskluzywnością. Zaprojektowany przez Malcolma Sayera, ten brytyjski samochód sportowy natychmiast stał się symbolem elegancji i najwyższych osiągów.

Pod maską E-Type’a znajdował się silnik o imponujących parametrach. W zależności od wersji, samochód wyposażony był w silniki o pojemności od 3.8 do 4.2 litra, zapewniające imponujące przyspieszenie i prędkość maksymalną. Moc i dynamika Jaguar’a E-Type’a stanowiły o jego nadzwyczajnym statusie na rynku samochodowym.

Jaguar E-Type nie tylko zdobył uznanie wśród kierowców na co dzień, ale także osiągnął sukcesy w wyścigach. Jego imponujące osiągi, zwłaszcza w wersji Lightweight, zapewniły mu niezliczone zwycięstwa na torach wyścigowych na całym świecie.

Dzisiaj Jaguar E-Type pozostaje ikoną motoryzacji, która nadal przyciąga uwagę i zachwyt miłośników klasycznych samochodów. Jego piękno, osiągi i historyczne znaczenie czynią go pożądanym kolekcjonerskim samochodem, a ceny oryginalnych egzemplarzy stale rosną na rynku.

Podstawowe dane techniczne

Wymiary

  • Długość (mm) – 4686
  • Szerokość (mm) – 1657
  • Wysokość (mm) – 1270
  • Rozstaw osi (mm) – 2667

Masa

  • Masa własna (kg) – 1400

Silnik spalinowy

  • Pojemność silnika (ccm) – 4235
  • Moc maksymalna (KM) – 269
  • Moment obrotowy (Nm) – 384

Osiągi

  • Prędkość maksymalna (km/h) – 235
  • Przyśpieszenie (s) – 7.1

Zobacz także

Fiat Dino Spider – „Mały Pływak”
Śmigłowiec Mi-2
Samolot wojskowy Su-22M4
Chrysler Crossfire
ID.Buzz Cargo


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi:

Komentarze

Pozostaw komentarz