W 1958 roku powstał projekt lekkiej lokomotywy manewrowej, będący rezultatem pracy Centralnego Biura Konstrukcyjnego Przemysłu Taboru Kolejowego w Poznaniu. Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie pojazdu dedykowanego obsłudze parków lokomotywowych, małych i średnich stacji, oraz obsługi krótkiego transportu przemysłowego.
Powstałe w wyniku prac lokomotywy manewrowe o mocy 110 kilowatów z mechaniczną transmisją znane są pod nazwą SM03. Są one napędzane przez czterosuwowy, sześciocylindrowy silnik diesla 2DSR 150 o mocy 150 KM przy 1500 obr./min.

Produkcja seryjna odbywała się w zakładach Fablok w Chrzanowie niedaleko Krakowa, a pierwszy egzemplarz opuścił fabrykę w 1959 roku. Fablok był polskim producentem lokomotyw. Była to firma z długą tradycją i fascynującą historią, powstała w 1919 roku . Do 1947 roku funkcjonowała pod nazwą „Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce Sp. Akc.”, a skrót Fablok wywodzi się od pierwszych liter tego długiego miana – FABryka LOKomotyw.
Od 1965 roku produkcję lokomotywy SM03 przeniesiono do Zakładów Przemysłu Metalowego Zastal w Zielonej Górze.

Konstrukcja lokomotywy SM03 obejmowała dwie komory silnikowe (przód i tył) oraz podwyższony przedział kierowcy pośrodku. Komory były spawane, a drzwi z każdej strony ułatwiały dostęp do systemów wewnątrz. Przedział kierowcy wyposażony był w duże okna z wycieraczkami ręcznymi. W chłodne dni ogrzewany był płynem z układu chłodzenia silnika przepływającego przez dwa grzejniki.
Obecnie tylko niewielka liczba lokomotyw tego typu jest w użyciu w PKP. Wiele z nich zostało wycofanych z eksploatacji i można je podziwiać na ekspozycjach muzeów kolejnictwa. W latach 1959–1966 wyprodukowano 273 sztuki tych fascynujących lokomotyw, które stanowią część dziedzictwa polskiego przemysłu kolejowego.
Podstawowe dane techniczne
Układ osi
- B – dwie osie napędowe
Wymiary
- Długość (mm) – 6940
- Szerokość (mm) – 2970
- Wysokość (mm) – 3380
- Rozstaw osi (mm) – 2500
Masa
- Masa własna (kg) – 24000
Silnik
- Moc maksymalna (KM) – 150
Osiągi
- Prędkość maksymalna (km/h) – 25,7
Zobacz także
McLaren P1
Armatohaubica „Krab”
Mercedes-Benz 170 V Cabriolet – „Wakacje z duchami”
Honda e
Porsche 924 Baustufe 1 Concept Car
