BMW 507 – „Fantomas”

Rating: 8 out of 10.

„Fantomas” to francuski film kryminalny z 1964 roku w reżyserii André Hunebelle’a. Film jest adaptacją powieści kryminalnej „Fantômas” autorstwa Pierre’a Souvestre’a i Marcela Allaina.

Akcja filmu skupia się na złośliwym i tajemniczym złoczyńcy znanym jako Fantomas. Jego głównym przeciwnikiem jest komisarz Juve, który próbuje złapać Fantomasa i doprowadzić go przed wymiar sprawiedliwości. W rolę komisarza wcielił się Louis de Funès, jeden z najbardziej znanych francuskich aktorów komediowych.

Film łączy w sobie elementy kryminalne z komediowymi, co w połączeniu z ekspresyjną grą de Funèsa przyniosło mu ogromną popularność. Seria „Fantomas” z Louisem de Funèsem w roli głównej do dziś uchodzi za kultową i wpisała się w historię francuskiego kina kryminalnego i komediowego.

Kadr z filmu z 1964 r. w reż. André Hunebelle „Fantomas”

BMW to z pewnością jedna z najlepszych firm produkujących samochody na świecie. Cieszy się świetną reputacją jako producent luksusowych i sportowych samochodów. Jest to marka znana z wyjątkowej jakości wykonania, osiągów i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Firma jest uznawana za jedną z wiodących firm w branży motoryzacyjnej i ma wielu wiernych klientów na całym świecie. BMW oferuje szeroki wybór modeli, w tym samochody osobowe, SUV-y oraz sportowe modele M-Series.

BMW produkował w przeszłości również wiele różnych modeli kabrioletów. Jednym z najbardziej znanych modeli kabrioletów BMW z lat 50. i 60. XX w. jest BMW 507, który został wprowadzony na rynek w 1956 roku i był produkowany przez krótki czas.

BMW 507 to klasyczny sportowy kabriolet, który zaprezentowano po raz pierwszy w 1955 roku na Międzynarodowej Wystawie Samochodowej w Nowym Jorku, w Waldorf-Astoria Hotel. Samochód został zaprojektowany przez Albrechta von Goertza z myślą o rynku amerykańskim, gdzie miał konkurować z popularnymi wówczas sportowymi roadsterami takimi jak Mercedes-Benz 300SL.

Kadr z filmu z 1964 r. w reż. André Hunebelle „Fantomas”

BMW 507 wyróżniał się przede wszystkim eleganckim, smukłym designem z charakterystycznymi, zaokrąglonymi błotnikami. Samochód miał długi przedni zwis, co nadawało mu sportowego charakteru i doskonale podkreślało niską sylwetkę. Charakterystyczne były też nisko osadzone, okrągłe przednie reflektory.

Pod maską BMW 507 znajdował się silnik V8 o pojemności 3,2 litra, który rozwijał moc 150 KM. Silnik był połączony z manualną czterostopniową skrzynią biegów, co zapewniało kierowcy wyjątkowe wrażenia z jazdy. Dzięki temu samochód był bardzo szybki i osiągał prędkość blisko 200 km/h, co w tamtych czasach było imponującym wynikiem. Wnętrze BMW 507 było bardzo eleganckie i przestronne, z luksusowymi skórzanymi fotelami i elementami drewnianymi.

Fragment filmu z 1964 r. w reż. André Hunebelle „Fantomas”

Niestety, mimo swojej atrakcyjnej stylistyki i wysokich osiągów, BMW 507 nie okazało się sukcesem rynkowym. W latach 1956-1959 powstało tylko 252 egzemplarze, a wysoka cena sprawiła, że samochód nie zdobył popularności wśród rzeszy amerykańskich klientów. Wśród pierwszych nabywców znalazły się jednak znane nazwiska tamtych czasów, jak: John Derek, Hans Stuck, Georg „Schorsch” Meier oraz Elvis Presley, który zakupił dwa egzemplarze.

Dziś, BMW 507 to klasyczny samochód sportowy, którego wartość kolekcjonerska z roku na rok wzrasta do astronomicznych wielkości. Uważa się, że do dzisiejszych czasów przetrwało 202 sztuki tego samochodu. Natomiast, stylistyczne rozwiązania, które się w nim pojawiły znaleźć można było lata później w takich roadsterach BMW, jak BMW Z3 i Z8.

507 to zapomniany model BMW, który choć nie odniósł wielkiego sukcesu, pozostaje jednym z najpiękniejszych roadsterów swoich czasów.

Podstawowe dane techniczne

Wymiary

 • Długość (mm) – 4380
 • Szerokość (mm) – 1650
 • Wysokość (mm) – 1257
 • Rozstaw osi (mm) – 2480

Masa

 • Masa własna (kg) – 1330

Silnik

 • Pojemność silnika (ccm) – 3168
 • Moc maksymalna (KM) – 150
 • Maksymalny moment obrotowy (Nm) – 235

Osiągi

 • Prędkość maksymalna (km/h) – 196
 • Przyśpieszenie od 0 do 100 km/h (s) – 11,1

Zobacz także

HMMWV
Fiat 500
Lokomotywa manewrowa Fablok SM03
Motocykl MV Agusta Superveloce
Morgan 3 Wheeler


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi:

Komentarze

3 odpowiedzi na „BMW 507 – „Fantomas””

 1. […] BMW 507 – „Fantomas” […]

 2. […] BMW 507 – „Fantomas” […]

 3. […] BMW 507 – „Fantomas” […]

Pozostaw komentarz