Lokomotywa manewrowa Fablok SM03

Rating: 5 out of 10.

W 1958 roku powstał projekt lekkiej lokomotywy manewrowej, będący rezultatem pracy Centralnego Biura Konstrukcyjnego Przemysłu Taboru Kolejowego w Poznaniu. Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie pojazdu dedykowanego obsłudze parków lokomotywowych, małych i średnich stacji, oraz obsługi krótkiego transportu przemysłowego.

Powstałe w wyniku prac lokomotywy manewrowe o mocy 110 kilowatów z mechaniczną transmisją znane są pod nazwą SM03. Są one napędzane przez czterosuwowy, sześciocylindrowy silnik diesla 2DSR 150 o mocy 150 KM przy 1500 obr./min.

Produkcja seryjna odbywała się w zakładach Fablok w Chrzanowie niedaleko Krakowa, a pierwszy egzemplarz opuścił fabrykę w 1959 roku. Fablok był polskim producentem lokomotyw. Była to firma z długą tradycją i fascynującą historią, powstała w 1919 roku . Do 1947 roku funkcjonowała pod nazwą „Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce Sp. Akc.”, a skrót Fablok wywodzi się od pierwszych liter tego długiego miana – FABryka LOKomotyw.

Od 1965 roku produkcję lokomotywy SM03 przeniesiono do Zakładów Przemysłu Metalowego Zastal w Zielonej Górze.

Konstrukcja lokomotywy SM03 obejmowała dwie komory silnikowe (przód i tył) oraz podwyższony przedział kierowcy pośrodku. Komory były spawane, a drzwi z każdej strony ułatwiały dostęp do systemów wewnątrz. Przedział kierowcy wyposażony był w duże okna z wycieraczkami ręcznymi. W chłodne dni ogrzewany był płynem z układu chłodzenia silnika przepływającego przez dwa grzejniki.

Obecnie tylko niewielka liczba lokomotyw tego typu jest w użyciu w PKP. Wiele z nich zostało wycofanych z eksploatacji i można je podziwiać na ekspozycjach muzeów kolejnictwa. W latach 1959–1966 wyprodukowano 273 sztuki tych fascynujących lokomotyw, które stanowią część dziedzictwa polskiego przemysłu kolejowego.

Źródło: Youtube
Podstawowe dane techniczne

Układ osi

  • B – dwie osie napędowe

Wymiary

  • Długość (mm) – 6940
  • Szerokość (mm) – 2970
  • Wysokość (mm) – 3380
  • Rozstaw osi (mm) – 2500

Masa

  • Masa własna (kg) – 24000

Silnik

  • Moc maksymalna (KM) – 150

Osiągi

  • Prędkość maksymalna (km/h) – 25,7

Zobacz także

McLaren P1
Armatohaubica „Krab”
Mercedes-Benz 170 V Cabriolet – „Wakacje z duchami”
Honda e
Porsche 924 Baustufe 1 Concept Car


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Lokomotywa manewrowa Fablok SM03”

  1. […] Lokomotywa manewrowa Fablok SM03 […]

Pozostaw komentarz