Ferrari Testarossa

Rating: 8 out of 10.

Ferrari Testarossa, to ikona motoryzacji, której historia sięga lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Pierwsza generacja Ferrari Testarossa zadebiutowała w 1984 roku na salonie samochodowym w Paryżu, zastępując model Berlinetta Boxer. Projektant Pininfarina zastosował wyjątkową stylistykę, z szerokim, płaskim tyłem, masywnymi progami i wielkimi wlotami powietrza po bokach, które nadawały Testarossie charakterystyczny wygląd.

Ferrari Testarossa to nie tylko samochód, to legenda. Zaczarowuje unikalnym designem i potężnym silnikiem V12, ale także przywołuje ducha lat 80., kiedy luksus i prestiż wyznaczały nowe trendy. Pomimo upływu czasu, Testarossa pozostaje obiektem westchnień wielu pasjonatów motoryzacji, dla których to nie tylko samochód, ale cząstka historii.

W sercu Testarossy znajduje się silnik V12 o pojemności 4,9 litra. W pierwszej generacji generuje 390 koni mechanicznych. Moc przenoszona jest na tylną oś za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje około 5,3 sekundy, co w tamtych czasach było bardzo dobrym wynikiem. Maksymalna prędkość przekraczała 290 km/h, co czyniło Testarossę jednym z najszybszych samochodów tamtych lat.

Źródło: Youtube

Ferrari Testarossa zdobyła także popularność poza kręgiem pasjonatów motoryzacji, często pojawiając się w filmach, serialach telewizyjnych i teledyskach. Nie tylko prędkość i luksus, ale także niezapomniany design sprawiły, że Testarossa zatrzęsła światem rozrywki.

Dzisiaj Ferrari Testarossa jest często postrzegane jako symbol epoki lat 80. Modele z pierwszej generacji są szczególnie poszukiwane przez kolekcjonerów, a ich ceny na rynku wtórnym potrafią sięgać imponujących wielkości.

Podstawowe dane techniczne

Wymiary

 • Długość (mm) – 4490
 • Szerokość (mm) – 1970
 • Wysokość (mm) – 1130
 • Rozstaw osi (mm) – 2540

Masa

 • Masa własna (kg) – 1700

Silnik spalinowy

 • Pojemność silnika (ccm) – 4942
 • Moc maksymalna silnika spalinowego (KM) – 390
 • Moment obrotowy (Nm) – 490

Osiągi

 • Prędkość maksymalna (km/h) – 290
 • Przyśpieszenie (s) – 5.7

Wartość

 • 600 000 zł

Zobacz także

UTV Polaris XP4 RZR 1000
Citroen 2CV – „Żandarm na emeryturze”
Porsche 924 Baustufe 1 Concept Car
Cadillac One „The Beast”
Dodge Challenger

Samochód można było zobaczyć na wystawie odbywającej się po raz drugi w Warszawie „Ikony Motoryzacji”, na PGE Stadionie Narodowym. Od 6 stycznia do 19 marca 2023 można było podziwiać perełki motoryzacji, które są ważne w rozwoju motoryzacji, w większości rzadko widywane i trudno dostępne. Kolekcja ta jest warta przeszło 70 milionów złotych i zawiera takie modele jak Ferrari, Lamborghini, Porsche, Maserati, Bentley, jak również Aston Martin. Największymi gwiazdami wystawy są między innymi McLaren P1, Ferrari SF90, Ford GT. W sumie wystawa liczy 70 samochodów i 15 motocykli. To wydarzenie jest nie tylko dla miłośników motoryzacji, ale dla każdego, kto ceni sobie piękno i technologię.


Opublikowano

w

, , ,

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Ferrari Testarossa”

 1. […] Ferrari Testarossa […]

Pozostaw komentarz