Oshkosh M-ATV MRAP

Rating: 6 out of 10.

Oshkosh M-ATV (ang. Mine Resistant Ambush Protected All-Terrain Vehicle) to rodzaj pojazdów bojowych, która jest częścią koncernu Oshkosh Corporation. Firma ta jest jednym z największych producentów pojazdów wojskowych na świecie i produkuje szeroką gamę różnego rodzaju pojazdów bojowych, w tym MRAPy.

MRAP (ang. Mine Resistant Ambush Protected) to rodzaj pojazdów bojowych stosowanych przez wojska i służby bezpieczeństwa w różnych krajach na całym świecie. MRAPy zostały zaprojektowane z myślą o ochronie załogi przed skutkami min i zasadzek oraz innymi zagrożeniami, takimi jak granaty, ostrzał z broni palnej lub ataki IED (ang. Improvised Explosive Device – samoczynny ładunek wybuchowy). MRAPy są wyposażone w specjalne konstrukcje ochronne oraz systemy antyminowe, które pozwalają im przetrwać wybuchy min i inne ataki. Są one również wyposażone w duże, grube opony terenowe oraz silniki o dużej mocy, co pozwala im poruszać się po trudnym terenie i zapewniać załodze odpowiedni poziom bezpieczeństwa. MRAPy są stosowane do różnych zadań, takich jak transport osób lub ładunków, patrolowanie terenu lub wsparcie działań bojowych.

Oshkosh M-ATV MRAP to opancerzony samochód patrolowy wykorzystywany przez wojska specjalne Sił Zbrojnych RP. Pojazd osadzono na zmodyfikowanym podwoziu ciężarówki MTVR, opracowano z wykorzystaniem wcześniejszych doświadczeń dotyczących używanych w Iraku i Afganistanie pojazdów odpornych na wybuchy min, głównie Cougar i MaxxPro, które przy masie nawet 20 ton znacznie zwiększyły przeżywalność w zasadzkach z wykorzystaniem min pułapek, ale były mniej mobilne na górzystych i nieutwardzonych drogach Afganistanu. Pojazd zapewnia ochronę STANG 4569 na poziomie 4a i chroni w razie wybuchu pod kołem miny o masie do 10 kg TNT.

Dane techniczno-taktyczne
  • Załoga – 4 żołnierzy i 1 strzelec
  • Silnik – wysokoprężny Caterpillar C7 7200 ccm
  • Moc maksymalna (KM) – 370
  • Masa własna (kg) – 12500
  • Masa całkowita (kg) – 14700
  • Długość (m) – 6,27
  • Szerokość (m) – 2,49
  • Wysokość (m) – 2,7
  • Prędkość maksymalna (km/h) – 105
  • Zasięg (km) – 510

Oshkosh Corporation to międzynarodowa firma produkująca specjalistyczne pojazdy, w tym pojazdy ciężarowe, specjalne pojazdy bojowe, pojazdy do zadań specjalnych oraz sprzęt budowlany i rolniczy. Firma została założona w 1917 roku w mieście Oshkosh w stanie Wisconsin w Stanach Zjednoczonych i obecnie jest jednym z największych producentów pojazdów specjalistycznych na świecie. W ofercie firmy znajdują się pojazdy przeznaczone do różnych zastosowań, takich jak transport osób lub ładunków, ochrona osobista, ratownictwo, obsługa infrastruktury, a także specjalne pojazdy bojowe, takie jak MRAPy (ang. Mine Resistant Ambush Protected – odporne na miny i zasadzki). Oshkosh Corporation posiada wiele zakładów produkcyjnych i biur handlowych na całym świecie i sprzedaje swoje produkty do wielu krajów na całym świecie.


Zobacz także

Volkswagen typ 82 Kübelwagen – „Stawka większa niż życie”
Triumph Spitfire – „Poszukiwany, poszukiwana”
Peugeot iOn
Volkswagen typ 166 Schwimmwagen – „Samochodzik i templariusze”
Volkswagen T2 Camper „Westfalia”


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Pozostaw komentarz