Ford Capri – „Hydrozagadka”

Rating: 5 out of 10.

Ford Capri to legendarne auto, które swoją premierę miało w 1969 roku podczas salonu samochodowego w Brukseli. Był to odpowiednik europejski amerykańskiego Forda Mustanga, ale jednocześnie samochód całkowicie samodzielny, stworzony z myślą o rynku europejskim. Od samego początku Capri zyskał ogromne zainteresowanie klientów i do dziś pozostaje jednym z najbardziej kultowych samochodów wyprodukowanych przez Forda.

Capri wyróżniał się oryginalnym designem, który zaprojektował amerykański projektant, Philip T. Clark. Auto miało sportowe, dynamiczne linie sportowego coupe, a charakterystyczne dla niego były m.in. podłużne reflektory przednie i bogato chromowane elementy nadwozia. Wnętrze Forda Capri również odznaczało się eleganckim i sportowym stylem, a w zależności od wersji wyposażenia można było znaleźć skórzane fotele, klimatyzację czy nawet elektryczne szyby.

Kadr z filmu z 1970 r. w reż. Andrzeja Kondratiuka „Hydrozagadka”

Ford Capri był dostępny z całą gamą silników, które zapewniały mu wysoką dynamikę i moc. Najmocniejsza wersja była wyposażona w silnik V8 o pojemności 5.0 litrów. Kierowcy ceniący sobie osiągi z pewnością nie byli zawiedzeni. Capri był również dostępny w wersjach z mniejszymi silnikami, m.in. o pojemności 1.3 lub 1.6 litra oraz ze skrzyniami biegów cztero- i pięciobiegowymi manualnymi i czterobiegowym automatem.

Ford Capri to legenda motoryzacyjna, która przetrwała próbę czasu. Auto wyróżniało się nie tylko oryginalnym designem, ale również wysoką jakością wykonania oraz mocnymi silnikami. Dziś Capri to jeden z najbardziej pożądanych klasyków motoryzacyjnych, którym zachwycają się zarówno pasjonaci historii motoryzacji, jak i kolekcjonerzy samochodów zabytkowych.

Ford Capri produkowany był przez niemal dwadzieścia lat, w latach 1968-1986. Podczas tego czasu powstało około 1,9 miliona egzemplarzy. Auto cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i popularnością zarówno w Europie, jak i poza nią, a jego sukces przyczynił się do utworzenia całej gamy podobnych samochodów.

Dzisiaj Ford Capri to auto kultowe, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników starych klasyków motoryzacyjnych. Mimo upływu czasu i zmian w modzie motoryzacyjnej, Capri pozostaje symbolem sportowego i eleganckiego stylu, a jednocześnie nawiązuje do tradycji amerykańskiego muscle car.

Fragment filmu z 1970 r. w reż. Andrzeja Kondratiuka „Hydrozagadka”. W roli panny Joli wystąpiła Ewa Szykulska

Ford Capri, kierowany przez Tadeusza Plucińskiego, pojawia się w filmie „Hydrozagadka” w reżyserii Andrzeja Kondratiuka, który swoją premierę miał w 1970 roku. To klasyczna polska komedia fantastyczno-naukowa utrzymana w konwencji groteski oraz parodii filmów sensacyjnych oraz opowieści komiksowych o superbohaterach.

Fabuła filmu skupia się na Warszawie, która w czasie największych upałów niespodziewanie pozbawiona zostaje wody. Głównym bohaterem jest naukowiec, profesor Milczarek, który podejmuje się rozwiązania zagadki znikającej wody. W jego przygodzie towarzyszy mu tajemniczy superbohater o kryptonimie As, który podejmuje walkę z tajemniczym przeciwnikiem. Razem próbują odkryć, co dzieje się z wodą i jak temu zaradzić. W trakcie poszukiwań, bohaterowie odkrywają, że trop prowadzi do złoczyńcy Doktora Plamy, który prowadzi nielegalne interesy z maharadżą pustynnego Kaburu. „Hydrozagadka” to nie tylko film o wodzie, ale również o polskiej rzeczywistości lat 70-tych oraz o ludzkich słabościach, które prowadzą do komicznych sytuacji.
Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Ford Capri – „Hydrozagadka””

  1. […] Ford Capri – „Hydrozagadka” […]

Pozostaw komentarz