Skoda 1000 MB

Rating: 6 out of 10.

Firma Skoda jest obecnie jednym z największych producentów samochodów w Europie Środkowej i Wschodniej. Produkuje modele samochodów osobowych, dostawczych oraz SUV-ów. W ofercie marki znajdują się modele odpowiednie dla różnych grup klientów, od małych miejskich pojazdów po duże rodzinne kombi.

Firma została założona w 1895 roku w Mladá Boleslav przez Václava Laurina i Václava Klementa jako manufaktura rowerów. Po kilku latach zaczęła produkować motocykle, a od 1905 roku samochody, początkowo osobowe, jednak w późniejszych latach rozszerzyła swoją ofertę o samochody dostawcze, autobusy i ciężarówki.

Skoda jest znana z przystępnych cen, dobrej jakości i trwałości swoich samochodów. W ostatnich latach marka zwiększyła swoją obecność na rynkach międzynarodowych, zwiększając swoją popularność w Europie, Azji i Australii.

Na przestrzeni lat Skoda produkowała wiele modeli samochodów, jednak niektóre z nich stały się bardziej popularne niż inne.

 • Jednym z najpopularniejszych modeli był Skoda Popular, produkowana od 1937 do 1946 roku. Była to tania, prosta i trwała limuzyna, która cieszyła się dużym zainteresowaniem klientów.
 • Kolejnym popularnym modelem był Skoda Octavia, produkowana od 1959 do 1971 roku. Była to pierwsza Skoda posiadająca silnik rzędowy, która cieszyła się dużym zainteresowaniem w Europie i na Bliskim Wschodzie.
 • Skoda Felicia, produkowana od 1959 do 1964 roku była kolejnym popularnym modelem. Był to pierwszy samochód Skody zaprojektowany specjalnie dla rynku zachodniego, i cieszył się dobrą opinią zarówno w Europie jak i poza nią.
 • Skoda 1000 MB produkowana w latach 1964-1969 była również popularnym modelem, który przyniósł sukces ekonomiczny dla czeskiej marki.

Skoda 1000 MB to mały samochód rodzinny z silnikiem zamontowanym w tylnej części nadwozia, napędzany tylnymi kołami z 4-biegową skrzynią manualną. Projektowano go tak, aby był jak najlżejszy i jak najbardziej oszczędny w zużyciu paliwa, z celową wagą nie przekraczającą 700 kg i ogólnym zużyciem paliwa nie przekraczającym 6-7 litrów na 100 km.

Samochód posiadał silnik 4-cylindrowy, 988cc, który produkował 42 KM mocy. Skoda 1000 MB była dostępna w wersji 4-drzwiowego sedana oraz jako 2-drzwiowe coupé nazywane 1000 MBX.

Podstawowe dane techniczne

Wymiary

 • Długość (mm) – 4170
 • Szerokość (mm) – 1620
 • Wysokość (mm) – 1390
 • Rozstaw osi (mm) – 2400
 • Pojemność bagażnika (l) – 340

Silnik

 • Moc maksymalna (KM/kW) – 42 / 31 przy 4650 obr./min
 • Maksymalny moment obrotowy (Nm) – 68,7 przy 2800 obr./min

Osiągi

 • Przyspieszenie 0 -> 80 km/h (s) – 15,5
 • Prędkość maksymalna (km/h) – 120

Skoda 1000 MB cieszyła się dużą sprzedażą i powodzeniem wśród klientów w Czechosłowacji i w Europie Środkowej i Wschodniej. Swój sukces samochód zawdzięczał przede wszystkim przystępnej cenie, dobrej jakości i trwałości. Był również bardzo oszczędny w eksploatacji, co było ważne w tamtych czasach. Jego stylistyka przypominała Ford Anglię 105E, co było atrakcyjne dla klientów. Również jego konstrukcja była bardziej nowoczesna niż w przypadku wcześniejszych modeli Skody, co przyciągało klientów, którzy szukali bardziej nowoczesnego samochodu.

Dzięki swojemu powodzeniu, Skoda 1000 MB stała się ważnym modelem w historii marki i jest uważana za jedno z najważniejszych osiągnięć Skody w tamtym okresie.


Zobacz także

Szwedzka legenda motoryzacji z duszą
Fiat Barchetta
Samolot wojskowy MIG-29
Ford GT Carbon Series
Citroen 2CV – „Żandarm na emeryturze”

Samochód Skoda 1000 MB można było zobaczyć w „DRIVE – Volkswagen Group Forum” – to centrum konferencyjne i wystawiennicze zlokalizowane w Berlinie, Niemcy, które zostało zaprojektowane z myślą o prezentowaniu produktów i technologii grupy Volkswagen. DRIVE – Volkswagen Group Forum zostało otwarte w 2016 roku i od tego czasu stało się miejscem wielu ważnych wydarzeń, takich jak prezentacje nowych modeli samochodów, konferencje prasowe i wystawy. DRIVE – Volkswagen Group Forum znajduje się w dzielnicy Mitte w północnej części Berlina, niedaleko Alexanderplatz i Unter den Linden. Można tam dotrzeć komunikacją miejską, taką jak metro, tramwaj lub autobus.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

6 odpowiedzi na „Skoda 1000 MB”

 1. […] Skoda 1000 MB […]

 2. […] Skoda 1000 MB […]

 3. […] Skoda 1000 MB […]

 4. […] Skoda 1000 MB […]

 5. […] Skoda 1000 MB […]

Pozostaw komentarz