Volvo P1800 – „Święty”

Rating: 7 out of 10.

Klasyczne samochody mają w sobie wielką magię, która przenosi nas w czasie i przypomina nam o epoce, w której elegancja i styl były na pierwszym miejscu. Jednym z najwybitniejszych przykładów połączenia klasycznego designu i doskonałej inżynierii jest Volvo P1800. Ten kultowy model samochodu wciąż zachwyca entuzjastów motoryzacji, będąc prawdziwym hołdem dla harmonii pomiędzy wyglądem a wydajnością.

Początkowo auto zostało zaprojektowane przez włoską firmę projektową Pietro Frua, natomiast Pelle Pettersson, szwedzki żeglarz i projektanta jachtów, przyczynił się do ostatecznego kształtu samochodu. Volvo P1800 to prawdziwe dzieło sztuki, charakteryzujące się smukłymi, aerodynamicznymi liniami i eleganckim profilem nadwozia typowym dla samochodów sportowych tamtej epoki.

Volvo P1800 to bez wątpienia jeden z najbardziej uznanych i uwielbianych samochodów klasycznych. Jego harmonijne połączenie stylowego designu, mocnego silnika i niezawodności uczyniło go prawdziwą legendą motoryzacji. To prawdziwe dzieło sztuki na czterech kołach, które nadal cieszy się ogromnym szacunkiem i uwielbieniem wśród pasjonatów samochodów na całym świecie.

Pod pięknym nadwoziem Volvo P1800 kryła się znacząca moc silnika. Pierwsze modele napędzane były przez czterocylindrowy motor benzynowy o pojemności 1,8 litra, który rozwijał imponujące jak na tamte czasy 100 koni mechanicznych. Późniejsze wersje, takie jak P1800 S i P1800 E, oferowały jeszcze większą moc, dzięki zastosowaniu wtrysku paliwa i zwiększeniu pojemności silnika. Dzięki temu Volvo P1800 zapewniało dynamiczną jazdę i przyjemność z prowadzenia, której nie sposób zapomnieć.

Jedną z najbardziej znanych cech samochodów Volvo jest ich solidność i niezawodność, a Volvo P1800 nie był wyjątkiem. Samochód został zbudowany z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły, co przekładało się na trwałość i długowieczność. Konstrukcja nadwozia zapewniała doskonałą ochronę pasażerów, a solidna mechanika sprawiała, że samochód był godny zaufania i gotowy do pokonywania długich dystansów.

Volvo P1800 zyskało światową sławę dzięki pewnemu unikalnemu osiągnięciu. W 1998 roku, Volvo P1800 S, którego właścicielem był niejaki Irv Gordon, ustanowiło niezwykły rekord, przejeżdżając dystans ponad 3,25 milionów kilometrów. Ten wynik stanowił bezprecedensowy dowód na wytrzymałość i niezawodność tego klasycznego samochodu.

Volvo P1800 zdobyło jeszcze większą popularność dzięki roli samochodu głównego bohatera w popularnym angielskim serialu telewizyjnym „Święty”. Simon Templar, grany przez Rogera Moore’a, jeździł białym Volvo P1800, który to kolor dodatkowo podkreślał elegancję i wyjątkowość tego modelu. Dzięki temu serialowi, samochód stał się ikoną motoryzacji i trwale zapisał się w historii.

Podstawowe dane techniczne

Wymiary

 • Długość (mm) – 4400
 • Szerokość (mm) – 1700
 • Wysokość (mm) – 1285
 • Rozstaw osi (mm) – 2450

Masa

 • Masa własna (kg) – 1130

Silnik

 • Pojemność silnika (ccm) – 1778
 • Moc maksymalna (KM) – 100
 • Maksymalny moment obrotowy (Nm) – 147

Osiągi

 • Prędkość maksymalna (km/h) – 170

Zobacz także

Lamborghini Huracán STO
Steyr 100 Cabriolet – „Podróż za jeden uśmiech”
Alfa Romeo Giulia GTAm
Volkswagen typ 82 Kübelwagen – „Stawka większa niż życie”
Porsche 911 GT3 R Hybrid


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi:

Komentarze

4 odpowiedzi na „Volvo P1800 – „Święty””

 1. […] Volvo P1800 – „Święty” […]

 2. […] Volvo P1800 – „Święty” […]

 3. […] Volvo P1800 – „Święty” […]

 4. […] Volvo P1800 – „Święty” […]

Pozostaw komentarz