Chrysler Imperial IV. Generacji

Rating: 6 out of 10.

Model Chrysler Imperial, wprowadzony na rynek po raz pierwszy w 1926 roku, był flagowym autem Chryslera przez większość historii tej marki. Natomiast Imperial jako odrębna marka samochodów luksusowych produkowanych oczywiście przez Chryslera („Imperial by Chrysler”) zadebiutował w 1954 roku, po czym stał się on samodzielną marką produkowaną do 1983 w ramach sześciu generacji. Ponownie jak Chrysler, Imperial był produkowany w latach od 1990 do 1993 roku. Przez cały okres trwania produkcji firma Chrysler pozycjonowała markę Imperial jako prestiżową, rywalizującą z samochodami Cadillac, Continental, czy Lincoln.

Czwarta generacja Imperiala została wprowadzona na rynek w 1968 roku i uważana jest ona jako jedna z ostatnich prawdziwych gigantów amerykańskiej motoryzacji, zanim branża poszła w kierunku mniejszych, bardziej ekonomicznych samochodów, co związane było z postępującym kryzysem paliwowym.

Wprowadzenie czwartej generacji Imperiala miało miejsce w czasach, gdy amerykańska motoryzacja przeżywała swoje złote lata. Był to okres, w którym dominacja amerykańskich producentów samochodów była niezaprzeczalna, a samochody były symbolem statusu społecznego. Czwarta generacja tego modelu kontynuowała tę tradycję, oferując zaawansowane technologie i wyrafinowane detale stylistyczne.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Imperiala IV. Generacji był jego majestatyczny design. Proporcje eleganckiego nadwozia, połączone z imponującymi chromowanymi elementami, nadawały mu wyjątkowy wygląd. Szczególną uwagę warto zwrócić na pionowe światła przednie i chowane reflektory oraz charakterystyczny chromowany grill, który dodawał poczucia luksusu i prestiżu.

Pod maską pojazdu kryły się potężne jednostki napędowe V8 o pojemności 7,2 litra, dostarczające 340 KM przy 4600 obr./min. Silniki zapewniały wystarczającą moc do płynnego poruszania się po drogach. Moc była przekazywana na tylne koła za pomocą wału napędowego. Wszystkie modele były wyposażone w automatyczną 3-biegową skrzynię biegów. Standardowe wyposażenie obejmowało także wspomaganie kierownicy i szyby sterowane elektrycznie.

Produkcja IV. Generacji modelu Chrysler Imperial ostatecznie zakończyła się w 1974 roku. Dzięki swoim imponującym osiągom i luksusowemu wyposażeniu samochód zasługuje na miejsce w historii jako jeden z najbardziej znaczących modeli premium tamtych czasów.

Podstawowe dane techniczne

Wymiary

  • Długość (mm) – 5834
  • Szerokość (mm) – 2009
  • Wysokość (mm) – 1415
  • Rozstaw osi (mm) – 3226

Masa

  • Masa własna (kg) – 2255

Silnik spalinowy

  • Pojemność silnika (ccm) – 7206
  • Moc maksymalna silnika spalinowego (KM) – 355
  • Moment obrotowy (Nm) – 651

Osiągi

  • Prędkość maksymalna (km/h) – 200
  • Przyśpieszenie 0-100 km/h (s) – 9.4

Zobacz także

Wiropłat doświadczalny I-28
HMMWV
Citroen 2CV – „Żandarm na emeryturze”Ferrari SF90 Spider
Ford Flex
Porsche Diesel Junior


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi:

Komentarze

Pozostaw komentarz