Volkswagen Kafer 1200 „Ovali”

Rating: 5 out of 10.

Volkswagen Beetle, nazywany także Käfer (niemiecka nazwa na chrząszcza), to jeden z najbardziej rozpoznawalnych samochodów na świecie. Jego oryginalny design, łukowate linie i sympatyczny wygląd uczyniły go ikoną motoryzacji. Wśród kolekcjonerów i miłośników VW Beetle, szczególną uwagę zwraca wersja 1200 „Ovali”.

Co sprawia, że ta wersja jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim, to jedna z najrzadszych wersji Käfera, produkowana tylko przez krótki okres czasu w latach 1953-1955. Poza tym, różniła się od innych wersji Beetle’a nie tylko wyglądem, ale także technicznie. W tym okresie, Volkswagen wprowadzał wiele innowacji, które wpłynęły na jakość i bezpieczeństwo swoich samochodów.

Wewnątrz samochodu, VW Käfer 1200 „Ovali” posiadał nowoczesne zegary, w tym prędkościomierz z wbudowanym licznikiem kilometrów oraz wskaźnikami paliwa i temperatury silnika. Pod maską, silnik o pojemności 1,2 litra został zmodernizowany, co pozwoliło na lepsze osiągi i wydajność paliwową. Wśród innych ulepszeń technicznych były nowe tłumiki, lepszy system hamulcowy oraz wydajniejsze oświetlenie.

Volkswagen Käfer 1200 „Ovali”

Wygląd Käfera 1200 „Ovali” był również wyjątkowy. Przede wszystkim, karoseria samochodu była bardziej zaokrąglona niż w poprzednich wersjach, stąd nazwa „Ovali”. Zmieniono także kształt okien i przedniej szyby, co dało większą przestrzeń wewnątrz i lepszą widoczność. Wersja ta była również wyposażona w chromowane elementy, co dodawało elegancji i klasy.

Dzisiaj, Käfer 1200 „Ovali” to cenny skarb dla kolekcjonerów i miłośników motoryzacji. Ich ceny na rynku są wysokie, a samochody są często traktowane jako dzieła sztuki. Z biegiem czasu, produkcja Volkswagena ewoluowała i firma wprowadzała kolejne innowacje, ale wersja 1200 „Ovali” pozostaje jedną z najważniejszych w historii marki. To nie tylko samochód, ale także symbol rewolucji w motoryzacji i niemieckiej kulturze.

Nadwozie:

 • Typ: samochód osobowy
 • Ilość drzwi: 2
 • Ilość miejsc: 4
 • Długość: 4 070 mm
 • Szerokość: 1 540 mm
 • Wysokość: 1 490 mm
 • Rozstaw osi: 2 400 mm
 • Prześwit: 165 mm
 • Masa własna: około 780 kg (w zależności od wyposażenia)
Volkswagen Käfer 1200 „Ovali”

Silnik:

 • Typ: czterocylindrowy, chłodzony powietrzem
 • Pojemność skokowa: 1 192 cm3
 • Moc maksymalna: 30 KM (22 kW) przy 3 300 obr./min (w wersji podstawowej)
 • Maksymalny moment obrotowy: 76 Nm przy 2 000 obr./min
 • Prędkość maksymalna: 105 km/h (w wersji podstawowej)
 • Przyspieszenie 0-100 km/h: około 43 sekundy (w wersji podstawowej)

Premiera tego modelu odbyła się w 1953 roku na wystawie samochodowej w Genewie, gdzie zwrócił uwagę swoim nowoczesnym, aerodynamicznym kształtem nadwozia.

Źrodło: Youtube

Volkswagen Käfer 1200 „Ovali” był produkowany w fabryce w Wolfsburgu w Niemczech, która była główną siedzibą marki Volkswagen.

Warto zaznaczyć, że w późniejszych latach produkcji, Volkswagen wprowadzał różne ulepszenia techniczne, w tym większe silniki o pojemności 1,3 i 1,5 litra, co wpłynęło na poprawę osiągów i mniejsze zużycie paliwa. Niemniej jednak, wersja Käfer 1200 „Ovali” pozostaje wyjątkową i ważną częścią historii marki Volkswagen.


Zobacz także

Nissan Cube
Audi A2
Porsche Diesel Junior
Volkswagen typ 82 Kübelwagen – „Stawka większa niż życie”
DMC DeLorean – „Powrót do przyszłości”

Samochód Volkswagen Käfer 1200 „Ovali” można było zobaczyć w „DRIVE – Volkswagen Group Forum” – to centrum konferencyjne i wystawiennicze zlokalizowane w Berlinie, Niemcy, które zostało zaprojektowane z myślą o prezentowaniu produktów i technologii grupy Volkswagen. DRIVE – Volkswagen Group Forum zostało otwarte w 2016 roku i od tego czasu stało się miejscem wielu ważnych wydarzeń, takich jak prezentacje nowych modeli samochodów, konferencje prasowe i wystawy. DRIVE – Volkswagen Group Forum znajduje się w dzielnicy Mitte w północnej części Berlina, niedaleko Alexanderplatz i Unter den Linden. Można tam dotrzeć komunikacją miejską, taką jak metro, tramwaj lub autobus.


Opublikowano

w

, ,

przez

Tagi:

Komentarze

3 odpowiedzi na „Volkswagen Kafer 1200 „Ovali””

 1. […] Volkswagen Kafer 1200 „Ovali” […]

 2. […] Volkswagen Kafer 1200 „Ovali” […]

 3. […] Volkswagen Kafer 1200 „Ovali” […]

Pozostaw komentarz